Kanserde erken teşhis

Kanserde erken teşhis
13 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 32 kez okundu.

Kanserde erken teşhis

Halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek çalışmalarına verilen ağırlık sayesinde toplumuzda kanserde erken teşhis oldukça önemli bir yere sahiptir. Her ilde bulunan birçok sağlık kuruluşları veya ilgili kurumlarda bu konuda yardımcı olunmaktır. Özellikle meme kanseri taramalarında erken teşhisin yeri büyüktür. Kanser ülkemizde ve dünyada en fazla rastlanan rahatsızlıktır.

Kansere zemin hazırlayan durumlar

Gama ışınları, X-ışınları, radyoaktif maddelerden yayılmış olan ultraviyole ışınları ve partikül radyasyonları gibi iyonize edici radyasyonlar kansere zemin hazırlayan durumlardandır. Pek çok ailede kanserin oluşumu genetik bir durumdur. Bu durum birçok kanserin oluşmasından önce gerçekleşen fazla mutasyonlardan kaynaklanmaktadır. Kansere fazla yatkın olan ailelerde kalıtsal genomlarında birden fazla sayıda mutasyona uğraması kanseri başlatmaya yetmektedir.

Kanser tedavileri

Birçok ailede kanserin olması kalıtsal bir durumdur. Kanser tedavileri beş farklı yolla yapılmaktadır. Bunlar ise; cerrahi, ışın tedavisi, kimyasal tedavi, alternatif tıp, İmmünoterapi genellikle tüm kanserlerde uygulanan tedavi türüdür.

Kanserden korunma yolları

Bu hastalığa yakalanmamak için yapmanız gerenlerden bazıları şunlardır; sigara, alkol, radyasyona uğramamak, enfeksiyonlardan korunmak, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, kilo kontrolünü sağlamak, kanser belirtilerini veya bulgularını bilmek ve stresten uzak kalmanız gerekmektedir. Kanserden korunma yollarına dikkat edilmesi durumunda bu rahatsızlıkla karşılaşma olasılığı azalmaktadır. Genel olarak kansere bağlı ölümlerde sını akciğer kanseri oluşturmaktadır. Kansere dolayı ölümlerin sebebi ise erkeklerde %35, kadınlarda iseakciğer kanseri olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git