MEME KANSERİ OLAN ANNE VE BABANIN ÇOÇUKLARI RİSK ALTINDA

MEME KANSERİ OLAN ANNE VE BABANIN ÇOÇUKLARI RİSK ALTINDA
12 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 27 kez okundu.

MEME KANSERİ OLAN ANNE VE BABANIN ÇOÇUKLARI RİSK ALTINDA

    Meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser vakalarının da ön sıralarda yer almakta ve kadınlardaki kanser türlerinin %35’ni oluşturmakta. Dünyada ve ülkemizde yüzlerce kadın meme kanserinden dolayı yaşamını kaybetmektedir. Yüzbinlerce kadın ise meme kanseri, genetik sebeplere bağlı olarak tehdit altındadır.

Meme kanserine yakalanma riskini arttıran BRCA1 VE BRCA2 gen mutasyonu olan anne ve babaların çocukları özellikle risk altındadır. Aslında insan vücuduna bakıldığında her gün milyarlarca hücre yenilenmekte yine milyarlarca gen her gün mutasyona uğramakta deforme olmaktadır. Bunlardan birçoğu hücreler tarafından tamir edilmekte ve yenilenmekte ya da yok edilmektedir. Mutasyona uğrayan ve mutasyona uğramış genleri tanıyan ve tamir eden biraz önce bahsetmiş olduğumuz BRCA1 ve BRCA2 genleridir. Bu genler vücudumuzda tümör oluşumunu bastırmakta ve engel olmaktadır. Ancak genetik olarak bu iki gende oluşan mutasyonlar bireyin daha sonraki yaşamında risk oluşturur. Özellikle meme ve yumurtalık kanserlerine yatkınlığı arttırır.

Normalde toplumumuzda meme kanserine yakalanma riskiseviyelerinde iken BRCA1 geninde mutasyon olan bir kişinin kansere yakalanma riski %55’tir. BRCA2 geninde mutasyona sahip bir kişide ise meme kanserine yakalanma riski %45 civarındadır. Yani risk oranı neredeyse 5 kat artmaktadır. Yine yumurtalık kistlerinde ve tümörlerinde aynı genlere bağlı olarak eğer mutasyona sahip ise büyük oranlarda artış vardır.

Bu tarz gen bozukluklarına sebep olan genler meme ve yumurtalık kanserlerinin yanı sıra başka kanser türlerine de davetiye çıkartmaktadır. Örneğin meme kanserine yakalanan bir erkek aynı zamanda prostat, lösemi, pankreas gibi kanserlere de daha yatkındır ve buna bağlı olarak görülme ihtimali yüksektir.

BRCA1 ve BRCA2 mutasyona uğramış genlere sahip kişilerde meme kanseri ve yumurtalık kanserine yakalanma riski sağlıklı genlere sahip bireylere göre daha aşağıdadır. Bu yüzden bu tarz gen bozukluğu olan kişiler sağlık kontrollerini normal insanlara göre daha sık aralıklarla yaptırmalılar.

Ailenizde kanser hikâyesi var ise mutlaka detaylı bir doktor incelemesinden geçmenizde fayda var. BRCA1 ve BRCA2 genlerinden herhangi birinde anormallik olan anne ve babanın bu mutasyona uğramış geni çocuğa aktarma riski %50’dir. Yani her çocuğun kanser olma riski %50’dir.

Bu alanda kişilerin yapabilecekleri en iyi uygulama 50 yaşından önce meme kanseri tanısı alanlarında BRCA1 taraması yaptırmalılar. Bu taramayı aile meme ve yumurtalık kanseri hikâyesi olanlar, bozuk BRCA1 ve BRCA2genlere sahip kişiler ve meme kanseri tespit edilen erkek hastalar yaptırmalılar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git